PARTİKÜL FİLTRESİ İPTALİ

Partikül filtresi iptali anlatılmadan önce, partikül filtresinin ne olduğundan bahsetmek gerekir. Avrupa Birliği normları gereğince yeni nesil dizel araçların egzoz emisyon değerlerini aşağıya çekmek için konulmuş parçaya partikül filtresi adı verilir. Bu, dizel partikül filtresiz araçların standartlarından daha aşağı bir seviyededir ve bu parça egzoz sistemine entegredir. Dizel motorların çalışması sonrasında oluşan egzoz gazı susturucu kısmından atılmadan önce, son kez bir filtreden geçmektedir ve bu filtreye yeni nesil dizel araçlarda dizel partikül filtresi (DPF) adı verilmektedir. Bu parça, motorun çalışması için birebir rol sahibi olan bir parça niteliği taşımaz. Bu yüzden partikül filtresi iptali de kolaylıkla yapılabilir.  Partikül filtresinin görevi yalnızca, çıkan egzoz gazının Avrupa Birliği normları çerçevesinde uygun hale getirilmesi işlemidir.

PARTİKÜL FİLTRESİ TIKANIKLIK SEBEPLERİ

Yeni nesil aracınızın dizel partikül filtresi zaman zaman tıkanıklık yapmaktadır. Bu durumun birtakım sebepleri elbette vardır. İlk olarak aracınızda düşük kalitede yakıt kullanmamalısınız. Maksimum verim elde etmek için kaliteli yakıtları tercih etmelisiniz. Bunun yanında hava sisteminde veya yakıtta oluşan arızalar sonucu kötü yanmalar partikül filtresi tıkanıklık sebepleri arasında yer almaktadır. Yoğun trafik içerisinde düşük hızda ve uzun süreli araç kullanımlarınız, aracı rölantide uzun süre çalışır durumda tutmanız, yanlış yağ kullanmanız durumunda motorun yağ yakması gibi durumlar da partikül filtresi tıkanıklık sebeplerinden bazılarıdır.

PARTİKÜL FİLTRESİ İPTALİ NASIL YAPILIR?

Partikül filtresi iptali düşünülmeden önce alternatif temizleme yöntemleri denenebilir. Ancak tüm bu yöntemler geçici çözümlerdir ve kısa sürede aynı arızalarla karşılaşılması ihtimali de yüksektir. Temizlik işleminden sonra sorun tekrarlarsa filtre yenileme ya da iptal işlemi yapılması gerekecektir. Partikül filtresi İptali iki aşamadan gerçekleşir. Mekanik aşamada DPF üzerinde bir kapak açılır ve içi boşaltılır. Sesi engellemek için filtre içine petek şeklinde parçalar kaynatılarak kapak kapatılır. Muayenede görünmemesi amacıyla işlem görünmeyecek taraftan yapılmalıdır. Yazılımsal aşamada ise filtrenin mekanik iptalinden sonra yazılım ile de iptal edilmesi durumu söz konusudur. Motorun beyni içinde bulunan yazılım bilgisayar ortamında, içerisindeki DPF haritalarının bulunmasıyla iptal edilir. Güncellenen yazılım tekrar motor beynine yazdırılır. Böylece partikül filtresi iptali tamamlanmış olur.