DİNAMOMETRE – DYNO – GÜÇ ÖLÇÜMÜ

Ekspertiz firmalarının çoğu vazgeçilmez bir test hattı parçası olan, Dinamometre-Dyno-Güç Ölçümü cihazı kullanmaktadır. İşin en önemli kısmı gibi görünen Dyno testi, önemli bir cihazdır. Asıl amacıyla kullanıldığında birçok aracın performansını test eder. Dinamometre, fiziksel olarak oluşan bir kuvveti, hp ya da kw birimi şeklinde ölçer. Otomotiv sektöründe de motorların ürettikleri gücü ölçmek için kullanılır. Bu dinamometreler fiziksel dinamometrelerden farklı bir biçimde, elektronik bir ortamda üretilmiş olan elektrik enerjisine bağlı ölçümler yapmaktadır. Yani, test cihazını tahrik eden en son tekerleklerden tambur gücü alır ve bu tekerlekler de elektrik dinamosuna bağlı olup, araç tekerleklerinden çıkan güçle saatte üretilebilecek kw elektrik miktarını hesaplar. Dinamometre-Dyno-Güç Ölçümü aynı anlamlara gelmektedir ve hemen herkes farklı bir şekilde bahsetmektedir. Aynı zamanda beygir ölçümü, motor yüzde ölçümü gibi isimler de verilebilmektedir.

DİNAMOMETRE – DYNO – GÜÇ ÖLÇÜMÜ YAPIMI

Dinamometre-Dyno-Güç Ölçümü konusunda yukarıda bahsettiklerimizi daha basit bir şekilde anlatacak olursak dinamometre, dönen bir cismin ürettiği enerjiyi ölçen bir cihazdır ve otomotiv sektöründe farklı isimlerle anılmaktadır. Yani bu cihaz üretilen gücü ölçer, bu ölçün sırasında gücün neden az geldiğini, gücü nelerin etkilediğini ya da nelerden dolayı güçte kayıplar olduğunu dinamometre test cihazı ile tam anlamıyla öğrenmek mümkün değildir. Çevrenizde ekspertizde Dyno testi yaptırdığını ve motorun %85 çıktığını söyleyenler mutlaka vardır. Bu doğru bir tabir değildir. Motor ile ilgili yüzde verilmesi doğru olamaz çünkü dinamometre testine bu kadar yük ya da sorumluluk yüklemek yanlıştır. Dyno testi, motora uyguladığınız dönme şiddetinin açısal hız ile çarpıldığı zaman ortaya çıkan kuvvettir.

GÜÇ ÖLÇÜMÜ YAPMANIN YOLLARI

Motor performansını ölçmenin iki yolu bulunmaktadır. Bunlardan birincisi dinamometre(dyno) kullanmak, ikincisi ise bir yarış pistinde aracı deneyimlemektir. Ancak seçtiğiniz yöntem, performans hakkında tam olarak ne öğrenmek istediğinize bağlıdır. Dinamometre-Dyno-güç ölçümü makalemizde tekrar edilebilir, doğrudan ölçülebilir ve kontrollü koşullar sağlandığı takdirde Dyno ile ölçüm yönetiminin doğruluğu anlatılmaktadır. Yarış pistinde deneyimlemekle de iyi performans göstergeleri elde edilir ancak pist koşulları, süspansiyon ayarları, hava durumu, sürüş becerileri gibi değişkenler tarafından güç ölçümü sonucu etkilenebilir.