Chip Tunning

Otomobillerde motor kontrol ünitesini ele alma ve bu ünitenin içinde bulunan yazılımı değiştirme eş zamanlı olarak otomobil performansı arttırmaya yönelik yapılan işlemlere Chip Tunning denir. Bu tip yöntemler genellikle günümüzde otomobillerin yakıt tüketiminde azaltma, güç ve tork sınırlandırmalarını arttırma amaçlı kullanılır. Genel olarak Otomobillerin içerisinde bulunan chipler: ortamın sıcaklığı, hava basıncı, hava akışı ve yakıt büskürtma gibi konularda bilgi alınabilecek cihazlardır. Genel anlamda planlanmış olan chiplern içinde bulunan yazılım bilgilerini yazılım değiştirme uygulaması ile bilgisayar aracılığı ile güncellemesi ve değiştirilmesi mümkündür. Eğer bu işlemlerin hali hazırda bulunan chiplere uygulanamaması gibi bir problem oluşur ise eski yazılımın yerine yeni bir elektronik devre kurulmaktadır. Chip Tunning uygulaması ile aracınızın performansı en iyi hale getirilmektedir.

Chip Tunning Nedir ?

Chip tunning nedir sorusu genelde müşterilerimiz tarafından sıkca sorulmaktadır. Chip Tunning yazılım değiştirme iki farklı uygulama şekilde yapılabilmektedir. İlk uygulama yöntemi orijinal olan chipin sökülerek yerine yeni bir cihazın takılması ile yapılır. İkinci yöntem ise eğer chip yeni bir program uygulanabilir yapıya sahip ise yazılımına modifiye yapılarak yeni program yüklenebilir. Bu iki yöntemin uygulanması halinde genel olarak otomobil performansında artış sağlanırken, aracı günlük kullanımlarda hada hızlı ve canlı tepkiler verebilecek şekilde ürün hazırlanır. Yaptığımız yazılım değiştirme işlemleri hem dizel hemde benzinli araçlara uygulanabilir.

Chip Tunning Avantajları

Otomobillerinizde yazılım değiştirme işlemi yapıldıktan sonra gerçekleşen yakıt tasarrufu ve performans artışı gib konuların yanı sıra hız sınırının kaldırılması ve motorun sahip olduğu gücün düşürülmesi tarzı işlemleri yazılım değiştirme yöntemi sayesinde gerçekleştirebilmekteyiz. Chip Tunning avantajları bunlarlada sınırlı kalmamaktadır. Araçlara uygulamış olduğumuz genel işlemler, orijinal yazılımın okunması ve kaydedilen bilgisayarda yedeklenebilmesi, Ramap sayesinde orijinal yazılımın düzenlenmesi, Ramap işlemi ile orjinel bilgilerin tekrar otomobil yazılımına yüklenmesi gibi durumlarda da oldukça fayda sağlamaktadır.

Chip Tunning 2020

Günümüz teknolojisine uyumlu olarak online yazılım değiştirme işlemi için gerekli olan malzemeler otomobilde var olan yazılımın okunmasına yardımcı olacak olan bir cihaz ve Remapper bir diğer adı ile dosya uzmanı ayrıyetten bilgisayar kullanılarak yapılmaktadır.  Online değiştirme işlemleri  OBD soketi üzerindeki Ecu ‘nın skülmesi gerekmektedir. Ecu’nun sökülen bağlantı uçlarından ve BDM modülü yardımı ile kolay bir şekilde okuyabilirsiniz. Chip Tunning 2020 yılında üretilmiş son teknoloji cihazlar yardımı ile oldukça işlevsel bir hale getirilmiştir.