ARIZA KODU SİLME

Arıza kodu silme DTC sistemi olan araçlarda herhangi bir arıza ortaya çıktığı zaman sisteme kayıt etmektedir. Daha sonra hata tespit edilir ve arıza kodu silme işlemi gerçekleştirilir. Arıza kaydı harf ya da rakamlarla ifade edilmektedir. Bu koda ise arıza kaydı kodu ismi verilmektedir. Fakat genel olarak arıza kodu değil de DTC olarak bilinmektedir. DTC’nin açılımı ise Diagnostic Trouble Code olarak bilinmektedir.  DTC sistemi sayesinde motorlu aracın içerisinde herhangi bir hata yani arıza ortaya çıktığı zaman arıza sistemi tarafından kayıt altına alınmaktadır. Bununla birlikte araç içerisindeki gösterge panelinde de motor arıza lambası uyarısı yanarak araç sahibine arıza meydana geldiğini bildirecektir. Bazı durumlar da ise arızanın giderilmesine rağmen arıza kodu uyarısı vermeye devam etmektedir. Bu durumda arıza kodu silme işlemi yapılmalıdır.

Diyagnostik hata kodu sistemi olan DTC’nin en büyük avantajlarından biri araçta var olan arızayı ve hangi parçada sorun olduğunu araç sahibine gösteriyor olmasıdır. Araç içerisinde herhangi bir problem olması dâhilinde ECU (beyin) ‘ya sensörler sayesinde sinyal gönderir ve ECU tarafından bu uyarı algılanarak araç içerisindeki panelde arıza ışığı yanar ve araç sahibinin uyarılması sağlanır.

ARIZA KODU SİLME CİHAZI

Arıza kodu silme cihazı olarak karşımıza çıkan cihazlar yurt dışından özel olarak gelmektedir.  Teknolojinin gelişimi sayesinde araçlardaki arıza kodunu algılayabilir ve sorunun çözümü için gerekli yerlere gidebiliriz. Ancak günümüzdeki teknolojinin avantajlı ve faydalı olduğu kadar bazı noktalarda yetersiz olduğunu da görmekteyiz. Bazı noktalarda araçtaki arıza kodunu algılanamayabiliyor ya da aracın uyarı verdiği parçasının değiştirilmesine rağmen arıza lambası yanmaya devam edebiliyor. Arıza kodu silme işlemi ise bu konuda devreye giriyor. DTC bu tarz mekanik çözümler bulunamadığı zamanlar da ise yazılım kodlamaları ile bu problemi ortadan kaldırılmak gerekiyor.

ARIZA KODU SİLME CİHAZI NE İŞE YARAR

Arıza kodu silme cihazı ne işe yarar sorusu ise oldukça sorulan soruların başında gelmektedir. Günümüz teknolojisi ile uyumlu olan arıza kodu araç sahiplerine önemli avantajlar sağlamaktadır. Genel olarak araçların motor kısımlarında oluşan herhangi bir arızayı araç içerisindeki panelle göstererek sürücüyü uyarmaktadır. Fakat bazı durumlarda araçta herhangi bir sorun olmasa da bu uyarı verilmektedir. Bu durumda arıza kodu silme işlemi devreye girmektedir.